Archetyp
Niewinny

Charakterystyka niewinnego

„Bądź dobrym, czyń dobro, ciesz się prostym życiem”

Słodki dzieciak, marzyciel, optymista, dobroczyńca. Co oni mają ze sobą wspólnego? Są przejawem archetypu marki Niewinny, używanej przez korporacje do mówienia o dwóch jakże często niezaspokojonych potrzebach w naszym szybkim, gorączkowym życiu – prostocie i szczęściu.

Marka o archetypie Niewinnym jest wiecznym optymistą, który zawsze widzi w ludziach dobro. Jej świat jest światem, w którym wszyscy się akceptują i szanują. Czystość intencji jest w centrum każdego działania marki o archetypie Niewinnym. Archetyp ten obiecuje wprowadzenie Klienta do Raju, w którym wszyscy są szczęśliwi. Marki zbudowane na bazie tego archetypu kojarzą się z prostymi przyjemnościami i zdrowiem. Przyciągają one swoich Klientów prostotą i czystością przekazu marketingowego.
Marki zbudowane na archetypie Niewinnym najczęściej pojawiają się w sklepach z zabawkami i akcesoriami dla niemowląt, organizacjach non profit i kosmetykach. Ich marketing często odwołuje się do nostalgii prostszych czasów i zazwyczaj używa stonowane palety kolorów i delikatną grafikę.

Przykłady archetypu
niewinnego

Słowa klucze związane z marką

 • dziecko
 • marzyciel
 • idealista
 • święty
 • utopia
 • świat idealny
 • raj
 • miłość
 • troska

Przykłady reklam

źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki niewinnego

Produkty marek o archetypie Niewinnym są dość często pochodzenia naturalnego lub związane z kategorią czystości (np. bawełna, mydło, żywność ekologiczna). Kultura organizacyjna i obsługa klienta nastawiona jest na bycie prawdziwym, uczciwym i niezawodnym. Generalnie są to marki niezbyt innowacyjne. Firmy o kulturze organizacyjnej opartej na archetypie Niewinnym trzymają się tego, co działa i jest przewidywalne.

Konsumenci, których przyciągają marki zbudowane na archetypie Niewinnym, poszukują produktów, które dają poczucie spokoju i dobra. Lubią marki, które ułatwiają im życie, a gdy znajdą markę, której mogą zaufać, są jej wierni. Konsumenci ci pragną mieć idealne życie, idealnego partnera, dobrze wychowane dzieci, satysfakcjonującą pracę i miły dom. Dążą do dobra, bardzo często ufają i mają dużą wiarę w innych. Oni są bardzo tradycyjni i nie szukają zmian.

Talent marki
niewinnego

 • wiara w dobro, w ludzi i optymizm
 • uczciwość
 • uszczęśliwianie innych
 • promocja prostego, uczciwego i czystego życia
 • harmonia
 • pokój

Postacie

Amelia

Amelia to młoda i urocza dziewczyna, która marzy o wielkich przygodach. Jest ciekawa świata i chce poznawać nowe miejsca i ludzi. Amelia jest pełna wiary w dobro i magię życia. Uwielbia pomagać innym i dzielić się swoją radością. Jej ulubionym mottem jest: “Żyj tak, jakby każdy dzień był cudem”. Amelia jest doskonałym przykładem archetypu Niewinnego, ponieważ posiada wiele jego cech. Jest optymistką, która wierzy w swoje możliwości i nie poddaje się łatwo. Jest ufna, która nie podejrzewa nikogo o złośliwość i szuka przyjaciół w każdym napotkanym człowieku. Nie komplikuje sobie życia zbędnymi problemami i cieszy się tym, co ma. Jest niewinna – nie straciła swojego dziecięcego zachwytu i czystości serca.

zdjęcie źródło: filmweb.com

Irena Santor

Irena Santor to legenda polskiej piosenki, która zachwyca swoim głosem i wdziękiem od ponad sześciu dekad. Jest ikoną stylu i elegancji, a także wzorem dla młodych artystów. Irena Santor jest osobą skromną, serdeczną i życzliwą. Zawsze ma uśmiech na twarzy i pozytywne nastawienie do życia. Jej piosenki są pełne uczuć, nadziei i wiary w miłość . Irena Santor również reprezentuje archetyp Niewinnego, ponieważ wykazuje się wieloma jego atrybutami. Jest pogodna, nawet w trudnych sytuacjach i potrafi pocieszyć innych. Śpiewa piosenki pełne nadziei i wiary w lepsze jutro.

zdjęcie źródło: www.wikipedia.org

Natalia Kukulska

Natalia Kukulska to polska wokalistka, która zadebiutowała na scenie jako dziecko. W wywiadach często podkreśla entuzjazm i pasję z którą realizuje swoje marzenia i cele. Jest wierna sobie, nie poddaje się presji otoczenia i idzie swoją drogą. Jej piosenki są pełne wiary, i nadziei na szczęście oraz miłość.

zdjęcie źródło: radiozet.pl

Tom Hanks

Tom Hanks to amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył dwie nagrody Oscara za role w filmach “Filadelfia” i “Forrest Gump”. Jest uważany za jednego z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych aktorów swojego pokolenia. Tom Hanks jest osobą sympatyczną, uprzejmą i żartobliwą. Nie zapomina o swoich korzeniach i angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. Tom Hanks również należy do archetypu Niewinnego, ponieważ posiada wiele jego cech. Jest optymistą, który wierzy w dobro ludzi i nie traci wiary w siebie. Jest ufny, który nie podejrzewa nikogo o zdradę i szanuje innych. Jest prosty, który nie dąży do bogactwa i sławy, a do szczęścia i spokoju. Jest niewinny, który nie stracił swojego dziecięcego uroku i niewinności.

zdjęcie źródło: www.wikipedia.org

Tylor Swift

Taylor Swift to amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna i autorka tekstów, która sprzedała ponad 200 milionów płyt na całym świecie. Jest znana ze swoich przebojów w stylu country, popu i rocka, które często opowiadają o jej osobistych doświadczeniach i emocjach. Taylor Swift jest osobą odważną, szczerym i wierną sobie. Nie boi się wyrażać swojej opinii i bronić swoich wartości. Taylor Swift także reprezentuje archetyp Niewinnego, ponieważ wykazuje się wieloma jego atrybutami. Jest pogodna, która nie traci humoru nawet w trudnych sytuacjach i potrafi rozbawić innych. Jest szczera, która nie udaje nikogo innego i mówi to, co myśli. Jest radosna, która potrafi cieszyć się małymi rzeczami i dziękować za nie. Jest pełna nadziei, która nie poddaje się rozpaczy i wierzy w lepsze jutro.

zdjęcie źródło: www.wikipedia.org

Lou de Laâge

Lou de Laâge to francuska aktorka, która zagrała w wielu filmach i serialach telewizyjnych . Została doceniona za swoje role w dramatach historycznych i obyczajowych, takich jak “Niewinne”, “Czarna księga” czy “Bal szalonych kobiet”. Lou de Laâge jest osobą uroczą, delikatną i wrażliwą. Ma naturalny wdzięk i prostotę, która przyciąga uwagę widzów. Jest także miłośniczką sztuki i kultury. Lou de Laâge także pasuje do archetypu Niewinnego. Jest entuzjastyczna, która z pasją realizuje swoje marzenia i cele. Jest wierna sobie, która nie poddaje się presji otoczenia i idzie swoją drogą. Jest zabawna, która potrafi rozbawić innych i nie tracić dystansu do siebie. Jest pełna wiary, która nie traci nadziei na szczęście i miłość.

zdjęcie źródło:  film.dziennik.pl

Dorotka z krainy Oz

Dorotka z Krainy Oz to główna bohaterka powieści L. Franka Bauma oraz filmu MGM z 1939 roku. Ona jest młodą dziewczyną z Kansas, która trafia do magicznej krainy Oz po tym, jak tornado porwało jej dom. Wraz ze swoim psem Toto i trzema przyjaciółmi – Strachem na Wróble, Blaszanym Drwalem i Tchórzliwym Lwem – wyrusza do Sm Emerald City, aby poprosić Czarnoksiężnika o spełnienie ich życzeń. Dorotka z Krainy Oz to archetyp Niewinnego, która pragnie wrócić do domu i do swojej rodziny. Ona jest dobra, uczciwa i odważna. Jej celem jest znalezienie drogi do domu, pomimo przeszkód i niebezpieczeństw. Wierzy w prostotę, szczęście i optymizm oraz nie chce się mieszać w konflikty i rywalizacje, stara się być przyjazna dla wszystkich.

zdjęcie źródło:  https://film.wp.pl/

Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka to tytułowa bohaterka baśni braci Grimm oraz filmu animowanego Disneya z 1937 roku. Jest piękną księżniczką, która ucieka przed złą macochą i znajduje schronienie u siedmiu krasnoludków. Jej życie jest zagrożone przez zazdrość macochy, która chce być najpiękniejszą na świecie. Królewna Śnieżka to archetyp Niewinnego, który pragnie miłości i szczęścia. Jest łagodna, skromna i życzliwa. Jej celem jest znalezienie księcia z bajki, który obudzi ją ze snu. Ona wierzy w dobro, magię i marzenia. Nie chce być ograniczana przez tradycję i konwenanse, ale szuka wolności i przygody. Reprezentuje czystość, naiwność i niezwykłą prostotę.

zdjęcie źródło:  https://film.wp.pl/

Muzyka

Anna Jantar, Anna Maria Jopek
Irena Santor, Gawęda

źródło: YouTube

Typowa piosenka
niewinnego

źródło:YouTube

Inspiracje

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest