Archetyp
Błazen

Charakterystyka błazna

Życie jest zbyt krótkie, by się przejmować każdym drobiazgiem! Kto nie lubi się bawić?! Rolą marki o archetypie Błazna jest zachęcenie wszystkich do wspólnej zabawy i docenienie radości życia. Marka taka sprawia, że na ustach klientów pojawia się uśmiech a ludzie czują się dobrze.

Archetyp Błazna skupia się na życiu tu i teraz. Marzeniem marki o archetypie Błazna jest jedno – aby ludzie się rozchmurzyli i dobrze się bawili! Marka taka uwalnia w klientach wewnętrzne dziecko – impulsywne, nieskrępowane, które nie boi się naginać zasad, nie boi się wyróżniać.

Błazen ma również zdolność do nieszablonowego myślenia, co prowadzi do innowacyjnych pomysłów. Oznacza to Błazen jest mistrzem w burzy mózgów, generowania zaskakujących pomysłów i przedstawianiu nowych perspektyw.

Marki o archetypie Błazna nie boją się naginać zasad lub są politycznie niepoprawne. Wszyscy wiemy, że słodycze nie są zdrowe, ale spójrzmy prawdzie w oczy, te reklamy M&M’s z gadającymi cukierkowymi postaciami Red, Yellow i Pani Brown czyż nie są wystarczająco humorystyczne, że zapominamy o tym wszystkim?

Kultura organizacyjna dla marek o archetypie Błazna jest luźna i lubiąca zabawę. Tradycyjne zasady “korporacyjne” raczej się w niej nie sprawdzą. Marki te działają po swojemu, a dzięki ich nieszablonowemu myśleniu kultura organizacyjna firmy jest wysoce innowacyjna zarówno w ich komunikacji i działaniu jak i w ofercie produktowej.

No i najważniejsze! Marki o archetypie Błazna mają naturalną umiejętność przyciągania uwagi.

Przykłady archetypu
błazna

Słowa klucze związane z marką

  • Śmiech
  • Zabawa
  • Luz
  • Spontan

Przykłady reklam

Źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki błazna

Marki o archetypie Błazna bardzo się różnią – w końcu dobrze się bawią, każdy po swojemu. Niektóre z nich wprost komunikują, ze życie jest zabawą i szkoda czasu tracić na nudne rzeczy. Inne bawią się w jaki sposób obejść zasady i zagrać na nosie nudnym korporacjom łącząc fun z inteligencją. Jeszcze inne uświadamiają nam, że warto żyć chwilą, każdego dnia najpełniej jak się tylko da – czerpiąc radość z życia. Bo w końcu dzisiaj to wszystko, co mamy a kto wie co będzie jutro?

Talent marki
błazna

  • umiejętność wzbudzenia uśmiechu na ustach Klienta
  • budowanie społeczności opartej na radości z życia i zabawie

Postacie

Chaplin

Charlie Chaplin to legendarny aktor i reżyser kina niemego, który zyskał światową sławę dzięki swojej postaci bezdomnego włóczęgi w meloniku. Jego komediowe gagi i mimika tworzyły niepowtarzalny styl humoru, który poruszał także ważne tematy społeczne i polityczne. Chaplin był mistrzem improwizacji i tworzenia niezapomnianych scen.

źródło zdjęcia:

Jaś Fasola

Jaś Fasola to bohater popularnego serialu komediowego, który zachowuje się jak dziecko. Jego naiwność i niezdarność często wpędzają go w kłopoty, z których wychodzi dzięki swojemu sprytowi i pomysłowości. Jaś Fasola jest ciekawy świata i lubi odkrywać nowe rzeczy, ale nie zawsze rozumie ich sens i funkcję. Jego najlepszym przyjacielem jest pluszowy miś.

źródło zdjęcia: serial-e.pl

Wacław Kowalski

Wacław Kowalski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów starszego pokolenia, który specjalizował się w rolach komediowych. Znany jest przede wszystkim z kreacji Kazimierza Pawlaka w filmach “Sami swoi”, “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”, gdzie grał prostego wiejskiego gospodarza, który często wdawał się w zabawne spory ze swoim sąsiadem. Kowalski potrafił bawić publiczność swoim humorem i charyzmą.

źródło zdjęcia: swiatseriali.interia.pl

Richard Pryor

Richard Pryor to amerykański komik, aktor i scenarzysta, który uważany jest za jednego z największych i najważniejszych stand-uperów wszech czasów Pryor był pionierem obserwacyjnej komedii, która dotykała kontrowersyjnych tematów, takich jak rasizm, seksualność czy narkotyki.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Agnieszka Dygant

Agnieszka Dygant to polska aktorka filmowa i teatralna, która zyskała popularność dzięki roli Frani Maj w serialu “Niania”. Dygant grała opiekunkę do dzieci, która była pełna energii, optymizmu i pomysłów na życie. Jej postać często wpadała w śmieszne sytuacje z powodu swojej niewinności i naiwności. Dygant potrafiła uroczo grać rolę dziewczyny z sąsiedztwa, która marzy o wielkiej miłości.

źródło zdjęcia: pinterest.com

Tomasz Kot

Tomasz Kot to polski aktor filmowy i teatralny, który pokazał swój talent komediowy w filmach takich jak “Pitbull”, “Yuma” czy “Bogowie”. Kot grał postaci o silnym charakterze, które jednak miały też swoją słabą stronę lub skrywane sekrety. Jego role były często pełne ironii i autoironii, a jego mimika i gestykulacja dodawały im wyrazistości.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Cezary Pazura

Cezary Pazura to polski aktor komediowy, znany z ról w filmach takich jak “Kiler”, “Chłopaki nie płaczą” czy “Kariera Nikosia Dyzmy”. Pazura grał postaci, które były sprytne, cwane i bezczelne, ale też sympatyczne i zabawne. Jego humor opierał się na grze słów, dowcipach sytuacyjnych i parodiowaniu innych ludzi.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Jim Carrey

Jim Carrey to kanadyjsko-amerykański aktor komediowy, który zasłynął z ról w filmach takich jak “Ace Ventura: Psi detektyw”, “Maska” czy “Bruce Wszechmogący”. Carrey był mistrzem slapsticku i komedii absurdalnej, która polegała na przerysowanych reakcjach, niewiarygodnych zbiegach okoliczności i niezwykłych zdolnościach bohaterów. Carrey potrafił bawić publiczność swoją energią i ekspresją.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Muzyka

Jerzy Sthur, Grzegorz Halama,
Jarosław Jaros

źródło: YouTube

Typowa piosenka
błazna

źródło: YouTube

Inspiracje

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest