Archetyp
Bohater

Charakterystyka bohatera

Bohater pragnie udowodnić swoją wartości poprzez odważne i trudne działania. Marka zbudowana na archetypie Bohatera walczy o zasadę, sprawę. Chce być mistrzem, który naprawia świat lub mobilizuje innych do wysiłku, pokonywania słabości. Markę pobudza wyzwanie, poczucie niesprawiedliwości. Bohater jest dumny z samodyscypliny, skupienia i umiejętności dokonywania trudnych wyborów. Staje się instynktownie opiekunem uciśnionych, kruchych, niewinnych, którzy sami nie mogą sobie pomóc, ratuje „damy” w opałach. Marka Bohatera zachęca klientów do stawiania czoła prawdziwym wyzwaniom, by udowodnić swoją siłę i hart ducha. Kultura firmy oparta o archetyp Bohatera wspiera wśród pracowników ambicję, ducha zespołowego i pokonywanie wyzwać.

Super siły bohatera to kompetencja i odwaga. Pomaga rozwijać innym energię, dyscyplinę, a także dbałość i determinację. Marka Bohatera inspiruje klientów do realizowania marzeń i bycia najlepszym, pierwszym, wyjątkowym. Niebezpieczeństwem dla marki bohatera jest ścieżka arogancji, bezwzględności, oraz obsesyjna chęć konkurowania. Marka ta jest bardzo wrażliwa na krytykę i porównywanie jej z konkurencją. Trudno jest jej przyznać się do błędu, dlatego słabo rodzi sobie w zarządzaniu kryzysowym.

Przykłady archetypu
bohatera

Słowa klucze związane z marką

 • konie
 • samochody
 • samoloty
 • twardy
 • odporny
 • ambitny
 • skuteczny
 • konkurencyjny
 • bez limitów
 • pole bitwy
 • konkurs atletyczny
 • stadion olimpijski
 • podium
 • puchar
 • medal

Przykłady reklam

Źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki bohatera

Podczas komunikacji z otoczeniem, archetyp ten nie myśli i nie mówi o sobie jako o bohaterze.

Styl działania bohatera charakteryzuje się surowością i ciężką pracą. Ważna dla niego jest ambicja. Działa szybko i zdecydowanie.

Talent marki
bohatera

 • odwaga
 • umiejętność mobilizowania innych do cięzkiego wysiłku
 • przywództwo
 • charyzma
 • determinacja

Postacie

Harry Potter

Harry Potter to młody czarodziej, który jest wybrańcem przeznaczonym do pokonania Lorda Voldemorta – najpotężniejszego i najokrutniejszego z czarnoksiężnikó Harry jest odważny, nieustraszony i gotowy poświęcić się dla dobra innych. Jego celem jest pokonanie zła i przywrócenie pokoju w świecie magii. Harry walczy z Voldemortem i jego poplecznikami za pomocą swojej czystej i szlachetnej duszy oraz swojej magicznej różdżki.

zdjęcie: harrypotter.fandom.com

Luke Skywalker

Luke Skywalker to bohater sagi Gwiezdne wojny, który jest synem Anakina Skywalkera – dawnego Jedi, który przeszedł na ciemną stronę mocy i stał się Darthem Vaderem. Luke pragnie zostać Jedi i nauczyć się posługiwać Mocą – tajemniczą energią, która łączy wszystko we wszechrzeczy. Luke jest niezłomny, wierny i pełen nadziei. Jego celem jest obalić tyranię Imperium Galaktycznego i przywrócić równowagę w Mocy. Luke walczy z Vaderem i Imperatorem za pomocą swojego miecza świetlnego i swoich przyjaciół.

zdjęcie: fandom.com.pl

John Wayne

John Wayne to legendarny aktor amerykański, który słynął z ról w westernach i filmach wojennych. John Wayne był symbolem amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Jego postaci były twardzi, honorowi i sprawiedliwi. John Wayne walczył z bandytami, Indianami i nazistami, broniąc wolności i demokracji. Jego cechami charakterystycznymi były kapelusz kowbojski, chusta na szyi i charakterystyczny chó

zdjęcie: źródło

Neo

Neo to bohater trylogii Matrix, który odkrywa, że świat, w którym żyje, jest tylko iluzją stworzoną przez maszyny. Neo jest wybrańcem, który ma moc zmieniać Matrix według swojej woli. Neo dołącza do grupy buntowników, którzy walczą o wyzwolenie ludzkości spod niewoli maszyn. Neo jest odważny, inteligentny i zdolny do poświęceń. Jego celem jest pokonać Agentów – programy strzegące Matrixa – i zakończyć wojnę między ludźmi a maszynami.

zdjęcie: medium.com

Nelson Mandela

Nelson Mandela to południowoafrykański polityk i działacz na rzecz praw człowieka, który był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Nelson Mandela walczył z apartheidem – systemem segregacji rasowej, który faworyzował białych. Nelson Mandela był więziony przez 27 lat za swoją działalność antyrządową. Nelson Mandela był odważny, pokojowy i wyrozumiały. Jego celem było zniesienie apartheidu i wprowadzenie demokracji i pojednania w RPA.

źródło:

Batman

Batman to superbohater z komiksów wydawanych przez DC Comics, który pilnuje porządku w Gotham City. Batman jest alter ego Bruce’a Wayne’a – bogatego i wpływowego biznesmena, który jako dziecko był świadkiem zabójstwa swoich rodzicó Batman nie ma żadnych nadludzkich mocy, ale korzysta z zaawansowanych gadżetów i pojazdów. Batman jest nieustraszony, sprytny i skuteczny. Jego celem jest zwalczanie przestępczości i zemsta na zabójcach swoich rodziców.

zdjęcie: źródło

Merida Waleczna

Merida Waleczna to bohaterka animowanego filmu o tym samym tytule, który opowiada o jej przygodach w średniowiecznej Szkocji. Merida jest księżniczką, która nie chce podporządkować się tradycjom i wyjść za mąż za kogoś, kogo nie kocha. Merida jest uparta, niezależna i odważna. Jej pasją jest łucznictwo i jazda konno. Merida zmienia los swojej matki za pomocą zaklęcia czarownicy, co prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji.

zdjęcie: źródło

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski to znany polski aktor filmowy i teatralny, który grał w wielu polskich i zagranicznych produkcjach. Daniel Olbrychski był symbolem polskiego kina w latach 70. i 80. Jego postaci były często buntownicze, romantyczne i pełne pasji. Daniel Olbrychski grał m.in. w Potopie, Panu Wołodyjowskim, Ziemi obiecanej, Nożu w wodzie, Salt i Wiedźminie.

zdjęcie: źródło

Muzyka

Carrie Underwood, Creed,
2PAC

Źródło: YouTube

Typowa piosenka
bohatera

Źródło: YouTube

Inspiracje

Źródło: ego-alterego.com
Źródło: designm.ag