Archetyp
Buntownik

Charakterystyka buntownika

Szukając zemsty lub rewolucji, Buntownik ma na celu zmianę istniejących systemów. Walczy on z układem, rynkiem, zasadami społecznymi lub ekonomicznymi. Podstawowym motorem działania Buntownika jest: obalić to, co nie działa, zakłócić normę. Będzie on dążył do zniszczenia tego, co nie działa i złamania wszystkich zasad. Marka Buntownika uwielbia poruszać tematy tabu, szokować i bulwersować. Jej największym strachem jest bezsilność lub bycie postrzeganym jako marka nieistotna. Buntownik ma potężny wpływ na masy tłumu, idealnie manipuluje ludzkimi emocjami. Marka Buntownika jest katalizatorem zmian. Ze względu na swój charakter musi ona mieć zawsze prawdziwego lub wyimaginowanego przeciwnika, wroga.

Przykłady archetypu
buntownika

Słowa klucze związane z marką

 • aktywista
 • prowokator
 • indywidualista
 • hazardzista
 • anarchista
 • rewolucjonista
 • nonkonformista

Przykłady reklam

Źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki buntownika

Z jednej strony mamy cnotliwych rebeliantów, takich jak Robin Hood czy księżniczka Lea w Star Wars. Rebelianci ci mają głębokie wartości, którym są wierni. Z drugiej strony mamy niemoralnych Buntowników: gangsterów, mafie, piratów. W historiach, Buntownik zawsze wprowadzają napięcie do fabuły, która dzięki temu jest atrakcyjna. Lubimy ryzyko. Lubimy ludzi, którzy wierzą w jakąś sprawę – zwłaszcza jeśli jest ona nam bliska.

Talent marki
buntownika

 • dążenie do zupełnej wolności
 • świeże spojrzenie na zastaną rzeczywistość
 • innowacyjność
 • całkowita odnowa
 • angażowanie społeczności
 • wyczucie tłumu

Postacie

Edward Snowden

Edward Snowden to były pracownik służb wywiadowczych i informator, który ujawnił tajne informacje z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) dotyczące masowego nadzoru nad obywatelami i naruszenia praw człowieka. Snowden zdecydował się zdradzić swoich pracodawców i uciec z USA, aby uświadomić światu o zagrożeniach płynących z nadmiernej inwigilacji. Snowden jest Buntownikiem, ponieważ naraził się na niebezpieczeństwo i poświęcił swoją karierę i wolność dla wyższej sprawy.

zdjęcie: źródło

Jack Sparrow

Jack Sparrow to fikcyjna postać z serii filmów Piraci z Karaibów, grana przez Johnny’ego Deppa. Jack Sparrow jest kapitanem statku Czarna Perła i legendarnym piratem, który przeżywa niesamowite przygody na morzu i lądzie. Jack Sparrow jest nieprzewidywalny, charyzmatyczny, sprytny i zabawny. Jack Sparrow nie przejmuje się prawem, moralnością ani konwenansami. Jack Sparrow żyje według własnych zasad i dąży do wolności i przygody.

zdjęcie: disney.fandom.com

Richard Branson

Richard Branson to brytyjski przedsiębiorca, filantrop i założyciel Virgin Group, który obejmuje ponad 400 firm z różnych branż, takich jak lotnictwo, muzyka, telekomunikacja czy turystyka kosmiczna. Branson jest znany ze swojej odwagi, kreatywności i pasji do biznesu. Branson nie boi się rywalizować z dużymi korporacjami, eksperymentować z nowymi pomysłami lub realizować swoje marzenia. Branson jest Buntownikiem, ponieważ stworzył własną markę i wprowadził innowacje w wielu sektorach.

zdjęcie: źródło

Che Guevara

Che Guevara to argentyński lekarz, rewolucjonista i bojownik o sprawiedliwość społeczną. Che Guevara był jednym z liderów kubańskiej rewolucji, która obaliła dyktaturę Fulgencio Batisty. Che Guevara był także zaangażowany w walkę o wyzwolenie innych krajów Ameryki Łacińskiej od imperializmu i kapitalizmu. Che Guevara był symbolem buntu, idealizmu i poświęcenia. Che Guevara walczył przeciwko niesprawiedliwemu systemowi i dążył do utworzenia nowego społeczeństwa.

źródło:

Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski to polski poeta, pieśniarz i bard opozycji demokratycznej w czasach PRL. Kaczmarski tworzył piosenki o tematyce społecznej, politycznej i historycznej, które były wyrazem krytyki reżimu komunistycznego i poparcia dla ruchu Solidarność. Kaczmarski był także autorem tekstów inspirowanych literaturą, filozofią i sztuką. Jego piosenki są pełne metafor, ironii i emocji. Kaczmarski stworzył własny język artystyczny i wpłynął na świadomość społeczną.

zdjęcie: źródło

Steve Jobs

Steve Jobs to amerykański przedsiębiorca, wynalazca i współzałożyciel firmy Apple, która jest liderem w dziedzinie technologii komputerowych, mobilnych i internetowych. Jobs był wizjonerem, który stworzył produkty takie jak Macintosh, iPod, iPhone czy iPad, które zmieniły sposób komunikacji, pracy i rozrywki ludzi na całym świecie. Jobs był także znany ze swojego perfekcjonizmu, charyzmy i stylu prezentacji. Steve Jobs był Buntownikiem, ponieważ stworzył własną filozofię biznesową i wprowadził rewolucję w branży technologicznej.

zdjęcie: wikipedia.pl

Pussy Riot

Pussy Riot to rosyjska grupa feministyczna, artystyczna i aktywistyczna, która protestuje przeciwko autorytarnemu rządowi Władimira Putina i dyskryminacji kobiet w Rosji. Pussy Riot tworzy prowokacyjne utwory muzyczne i performansy, które krytykują politykę, religię i kulturę. Pussy Riot nie boi się łamać prawa, konfrontować się z policją czy siedzieć w więzieniu. Pussy Riot stworzyła własną formę wyrazu i dąży do zmiany społecznej.

zdjęcie: wikipedia.pl

Robin Hood

Robin Hood to legendarna postać z angielskiego folkloru, która była przywódcą zbójników żyjących w lesie Sherwood. Robin Hood był bohaterem ludowym, który kraść bogatym i dawać biednym. Robin Hood był także sprzymierzeńcem króla Ryszarda Lwie Serce i wrogiem szeryfa z Nottingham. Robin Hood był symbolem sprawiedliwości, odwagi i wolności. Robin Hood stworzył własną legendę i walczył przeciwko uciskowi.

źródło:

 

Muzyka

Madonna, Cher,
Michał Wiśniewski

Typowa piosenka
buntownika

Źródło: YouTube

Inspiracje