Archetyp
Opiekun

Charakterystyka Opiekuna

„Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.”

Archetyp marki Opiekuna można podsumować w dwóch słowach: współczujący i poświęcający się. Wyobraź sobie empatyczną pielęgniarkę lub pomocnego concierge’a a zobaczysz, jak komunikują się marki o archetypie Opiekuna. Często archetyp ten naturalnie występuje wśród marek, które mają na celu pielęgnowanie lub służenie innym, od opieki zdrowotnej, przez organizacje non-profit po przemysł hotelarski.

Sensem istnienia marek o archetypie Opiekuna jest pomaganie innym. Ten archetyp marki kieruje się współczuciem i hojnością. Stara się on także, aby ludzie czuli się ważni i bezpieczni. Marki o archetypie Opiekuna odwołują się do takich obaw klientów jak: zaniedbywanie bliskich i cierpienie i zło, które spotyka osoby mające mniej szczęścia w życiu.

Marki o archetypie Opiekuna są opiekuńcze, bezinteresowne, chcą bronić słabych i pokrzywdzonych. W komunikacji odwołuje się do takich potrzeb klientów jak: bezpieczeństwo oraz pragnienie, by ludzie byli dobrzy dla innych.  Każda marka, która używa wyrażenia „Dbamy o to …” lub „Pomagamy naszym klientom w …” w swojej strategii marketingowej prawdopodobnie jest blisko archetypu Opiekuna. Marki te często promują programy CSR, darowizny na dobroczynne cele.

Przykłady archetypu
Opiekuna

Słowa klucze związane z marką

 • współczucie
 • hojność
 • odpowiedzialność
 • altruista
 • pielęgniarka
 • święty
 • rodzic
 • sprzymierzeniec

Przykłady reklam

Źródło: Youtube

Przykłady emoji

Style marki Opiekuna

Strategie marketingowe marek o archetypie Opiekuna koncentrują się na dostarczaniu cennych doświadczeń i pielęgnowaniu relacji.

Ich marketing często odwołuje się do sentymentalizmu, szczęśliwych wspomnień, wygody, domu i rodziny, oraz poczucia bezpieczeństwa i ochrony. Wizualizacje lub multimedia mogą pociągać za sobą miękkie palety kolorów, obrazy rodzinne i poruszającą muzykę.

Talent marki
Opiekuna

 • Chronić i dbać o innych
 • tworzyć szczęście
 • dzielić się optymizmem
 • znaleźć piękno w prostocie
 • być głęboko spełnionym

Postacie

Rubeus Hagrid

Rubeus Hagrid to pół-czarodziej, pół-olbrzym, który pracuje jako gajowy i strażnik kluczy w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Jest wiernym przyjacielem i opiekunem Harry’ego Pottera i jego towarzyszy. Hagrid ma wielkie serce i troszczy się o wszystkie magiczne stworzenia, nawet te najbardziej niebezpieczne. Jego celem jest chronić i dbać o innych, nawet kosztem własnego bezpieczeństwa. Hagrid jest przykładem marki opiekuna, która oferuje ciepło, pocieszenie i wsparcie swoim klientom.

źródło zdjęcia: harrypotterfanzone.com

Księżna Diana

Diana Spencer, znana jako księżna Diany lub Lady Di, była pierwszą żoną księcia Karola i matką książąt Williama i Harry’ Diana była uwielbiana przez ludzi za swoją urodę, wdzięk i zaangażowanie w działalność charytatywną. Pomagała ofiarom AIDS, ubogim dzieciom, bezdomnym i chorym na raka. Diana była również orędowniczką pokoju i sprzeciwiała się używaniu min przeciwpiechotnych. Diana promowała wartości takie jak współczucie, hojność i odpowiedzialność.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Matka Teresa

Matka Teresa z Kalkuty to zakonnica i misjonarka pochodzenia albańskiego, która poświęciła swoje życie służbie chorym, ubogim i umierającym w Indiach. Założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, które zajmuje się opieką nad najbardziej potrzebującymi na całym świecie. Matka Teresa była laureatką Pokojowej Nagrody Nobla i została ogłoszona świętą przez Kościół katolicki. Matka Teresa była archetypem Opiekuna, która działała z miłości do Boga i ludzi. Jej motto brzmiało: “Zrób coś pięknego dla Boga”.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Kate Middleton

Kate Middleton to żona księcia Williama i matka trójki dzieci: George’a, Charlotte i Louisa. Kate jest członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej i nosi tytuł księżnej Cambridge. Kate jest znana ze swojego eleganckiego stylu i zaangażowania w różne inicjatywy społeczne. Wspiera m.in. organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym, edukacją dzieci, sztuką i sportem. Kate jest archetypem Opiekuna, która buduje zaufanie i sympatię swoimi działaniami i postawą.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Mary Poppins

Mary Poppins to tytułowa bohaterka serii książek P.L. Travers oraz ich ekranizacji. Mary Poppins jest niezwykłą nianią, która używa magii i samokontroli do opieki nad dziećmi rodziny Banksów. Jest nieco surowa, ale troskliwa kobieta, która zabiera swoich podopiecznych w niesamowite przygody. Mary Poppins dostarcza cennych doświadczeń i pielęgnuje relacje ze swoimi klientami.

zdjęcie źródło: wyborcza.pl

Oscar Schindler

Oskar Schindler to niemiecki przemysłowiec i członek partii nazistowskiej, który uratował życie 1200 Żydów podczas Holocaustu zatrudniając ich w swoich fabrykach emaliowanych naczyń i amunicji w okupowanej Polsce i Czechosłowacji. Schindler wykorzystał swoje kontakty i fortunę, aby chronić swoich pracowników przed deportacją i śmiercią w obozach koncentracyjnych. Schindler jest archetypem Opiekuna, która wykazała się niezwykłą inicjatywą, odwagą i poświęceniem w ratowaniu ludzkich istnień.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Anna Dymna

Anna Dymna to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana jest z wielu ról, m.in. w serialu “Janosik”, filmach “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć” oraz adaptacji “Lalki” Bolesława Prusa. Anna Dymna jest również założycielką fundacji “Mimo wszystko”, która pomaga osobom niepełnosprawnym i ubogim. Anna Dymna łączy talent artystyczny z działalnością społeczną i humanitarną.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Clair Huxtable

Clair Huxtable to fikcyjna postać z amerykańskiego serialu komediowego “The Cosby Show”. Clair jest żoną Cliffa Huxtable i matką pięciorga dzieci. Jest inteligentną, klasyczną i odnoszącą sukcesy prawniczką, która równoważy pracę zawodową z prowadzeniem domu. Clair odzwierciedla zmiany roli kobiet zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

źródło zdjęcia: jenselk.com

Muzyka

Kołysanki

Źródło: YouTube

Typowa piosenka
Opiekuna

Źródło: YouTube

Inspiracje

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Instagram