Archetyp
Mędrzec

Charakterystyka mędrca

„I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – Ewangelia Św. Jana.

Marki o archetypie Mędrca wierzą, że droga do lepszego świata prowadzi przez znajdowanie obiektywnej prawdy i dzielenie się nią zwalczając półprawdy, fakenews’u i manipulacje.
Mędrzec to marka o wielkiej wiedzy i doświadczeniu, często posiadająca kompetencje i umiejętności niedostępne przeciętnemu Kowalskiemu. Jako perfekcjonista z natury, Mędrzec nie zadowala się dwuznacznością i ma za zadanie analizować wszystko, aby znaleźć właściwą odpowiedź i dzielić się nią z innymi lub zaspokoić potrzeby klienta. Marki mędrców mają na ogół wysoki poziom świadomości i inteligencji. Marki te, zazwyczaj określane mianem “ekspertów”, stanowią źródło wskazówek, dzięki którym konsumenci czują się lepiej poinformowani, aby podejmować lepsze decyzje.

Marki, które identyfikują się z Mędrcem często używają wysokiej jakości, dopracowane materiały marketingowe. Mają one tendencję do wykorzystywania palety neutralnych lub stonowanych kolorów, takich jak szary, czarny, granatowy, niebieski, brązowy lub biały dla swoich projektów marketingowych i logo. Czasem jednak produkują one materiały marketingowe, które odchodzą od status quo w celu zmuszenia ludzi do spojrzenia na rzeczy w inny sposób.

Dążąc zawsze do zdobywania wiedzy, marki oparte o archetyp Mędrca odmawiają stosowania “głupiego” i nachalnego marketingu, ponieważ byłoby to obrazą dla inteligencji ich klientów. Należy unikać wszelkiego rodzaju pop-upów , agresywnych call to action, telemarketingu itp.

Przykłady archetypu
mędrca

Słowa klucze związane z marką

 • wiedza
 • intelekt
 • inteligencja
 • ciekawość
 • dociekliwość
 • dane
 • obiektywność
 • mentor

Przykłady reklam

źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki mędrca

Marki o archetypie Mędrca komunikują się w sposób logiczny, unikając nadmiernych emocji i skupiając się na danych, cyfrach, wykresach ułatwiających wyciąganie racjonalnych wniosków. Przekaz komunikacyjny przepełniony jest wyszukiwanym słownictwem, plastycznymi metaforami sygnalizującymi prawdziwą intencję komunikatu oraz nierzadko aluzjami do nauk społecznych, przyrodniczych oraz ścisłych.

Marki o archetypie Mędrca także dbają o ocieplenie wizerunku poprzez pokazanie „ludzkiej twarzy” promując konkretne osoby w organizacji podkreślając ich wiedzę. Język Mędrca choć wykorzystuje słowa branżowe, by podkreślić swoją eksperckość to robi to w sposób nienachlany i zrozumiały dla każdego odbiorcy. Archetyp ten skupia się na inteligencji i wiedzy, dąży on do perfekcjonistycznej znajomości swojej branży i chętnie dzieli się swoją wiedzą wykorzystując np. White Paper lub Case Study. Marka jest ekspertem w swojej dziedzinie podkreślając możliwość mądrych rozwiązań dopasowanych do potrzeb klienta.

Talent marki
mędrca

 • dążenie do dostarczania obiektywnych danych
 • mądrość
 • erudycja oraz elokwencja
 • szerokie horyzonty intelektualne
 • ekskluzywność

Postacie

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes to fikcyjny detektyw stworzony przez Arthura Conana Doyle’ Sherlock Holmes jest uważany za jednego z najbardziej znanych i inteligentnych bohaterów literackich. Sherlock Holmes używa swojej niezwykłej zdolności dedukcji, obserwacji i logiki, aby rozwiązywać najtrudniejsze zagadki kryminalne. Jako archetyp Mędrca, Sherlock Holmes pokazuje, że dzięki umiejętności analitycznego myślenia i poszukiwania faktów można odkryć prawdę i sprawiedliwość.

źródło zdjęcia:

Stephen Hawking

Stephen Hawking to brytyjski fizyk teoretyczny, kosmolog i pisarz. Stephen Hawking jest jednym z największych umysłów naukowych naszych czasó Stephen Hawking zajmował się badaniem początków i ewolucji wszechrzeczy, czarnych dziur i grawitacji kwantowej. Stephen Hawking napisał wiele książek popularnonaukowych, takich jak “Krótka historia czasu” czy “Wielki projekt”. Stephen Hawking pokazuje, że dzięki pasji do nauki i poszerzania horyzontów można odkrywać tajemnice wszechrzeczy i dzielić się nimi z innymi.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Yoda

Yoda to postać z sagi “Gwiezdne wojny”, która jest mistrzem Jedi i nauczycielem Luke’a Skywalkera. Yoda jest jednym z najpotężniejszych i najmądrzejszych użytkowników Mocy w galaktyce. Yoda ma ponad 900 lat i posiada ogromną wiedzę na temat historii, filozofii i technik Jedi. Yoda pokazuje, że dzięki głębokiej mądrości i intuicji można być przewodnikiem i mentorem dla innych oraz chronić równowagę dobra i zła.

źródło zdjęcia:

Dumbledore

Dumbledore to postać z powieści J.K. Rowling “Harry Potter”, która jest dyrektorem Hogwartu i przywódcą Zakonu Feniksa. Dumbledore jest uznawany za największego czarodzieja swoich czasó Dumbledore ma szeroką wiedzę na temat magii, historii, alchemii i innych dziedzin. Dumbledore jest także mądrym i życzliwym nauczycielem dla Harry’ego Pottera i innych uczniów Hogwartu. Dumbledore pokazuje, że dzięki erudycji i dobroci można być autorytetem i oparciem dla innych oraz walczyć ze złem.

źródło zdjęcia: pinterest.com

Atena

Atena to bogini mądrości, sprawiedliwości i sztuki w mitologii greckiej. Atena jest córką Zeusa i Metis, urodziła się z głowy ojca po tym, jak ten połknął swoją matkę. Atena jest patronką Aten, miasta, które nazwano jej imieniem po tym, jak dała ludziom oliwkę jako dar. Atena jest także opiekunką wielu bohaterów, takich jak Perseusz czy Odyseusz. Jako archetyp Mędrzec, Atena pokazuje, że dzięki inteligencji i sprawiedliwości można być szanowanym i kochanym przez ludzi oraz pomagać im w trudnych sytuacjach.

źródło zdjęcia:

Radek Kotarski

Radek Kotarski to polski dziennikarz, prezenter i autor książek. Radek Kotarski jest znany z prowadzenia programów edukacyjnych i popularnonaukowych, takich jak “Kot w butach”, “Naukowy Bełkot” czy “Wiedza i Życie”. Radek Kotarski zajmuje się przekazywaniem ciekawych informacji z różnych dziedzin, takich jak historia, geografia, biologia czy ekonomia. Radek Kotarski pisze także książki, w których wyjaśnia zjawiska i zagadnienia z prostymi słowami i przykładami. Radek Kotarski pokazuje, że dzięki ciekawości i umiejętności komunikacji można uczyć i bawić innych oraz rozbudzać ich zainteresowanie światem.

źródło zdjęcia: youtube.com

Albert Einstein

Albert Einstein to niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla, uważany za jednego z ojców współczesnej fizyki. Albert Einstein jest twórcą teorii względności, która zmieniła sposób postrzegania czasu, przestrzeni i materii. Albert Einstein zajmował się także innymi zagadnieniami fizycznymi, takimi jak efekt fotoelektryczny, ruchy Browna czy równanie E=mc2. Albert Einstein był także aktywnym działaczem na rzecz pokoju i praw człowieka. Albert Einstein pokazuje, że dzięki genialności i krytycznemu myśleniu można dokonywać przełomowych odkryć i wpływać na rozwój nauki i cywilizacji.

źródło zdjęcia:

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey jest także założycielką i prezeską sieci telewizyjnej OWN, która promuje wartości pozytywne i inspirujące. Oprah Winfrey jest autorką kilku książek, w tym “Co wiem na pewno” czy “Ścieżka do szczęścia”. Oprah Winfrey jest także znana z organizowania akcji charytatywnych i wspierania różnych inicjatyw społecznych, takich jak edukacja dziewcząt w Afryce czy walka z ubóstwem i głodem. Oprah Winfrey pokazuje, że dzięki wrażliwości i empatii można pomagać innym ludziom i zmieniać ich życie na lepsze.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Muzyka

Wolfgang Amadeusz
Mozart

źródło: YouTube

Typowa piosenka
mędrca

źródło: YouTube

Inspiracje

Źródło: i.pinimg.com
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest