Archetyp
Władca

Charakterystyka władcy

Celem szczegółowym archetypu władcy jest stworzenie dobrze prosperującej firmy lub społeczności. Pragnie pomóc światu, ludziom stać się bogatymi, potężnymi i stabilnymi w swojej dziedzinie i swoich społecznościach. Chce być modelem idealnego zachowania w społeczeństwie. Ważne jest dla niego dziedzictwo i poczucie posiadania bezpiecznego miejsca na świecie. Zamierza tworzyć dobrobyt i dostatek.

Dąży do bycia respektowanym i poważanym. Pragnie zdobyć i utrzymać władzę. Marka o archetypie Władcy  skupia się głównie na przewodzeniu, kierowaniu, odpowiedzialności, zapewnieniu porządku i ładu. Władca przejmuje kontrolę, tworząc porządek z chaosu, dlatego marki o tym archetypie są doskonale zorganizowane.

Przykłady archetypu
władcy

Słowa klucze związane z marką

  • luksus
  • władza
  • kontrola
  • zaufanie
  • wpływ
  • przewidywalność
  • decyzyjność
  • porządek

Przykłady reklam

źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki władcy

Marki o archetypie Władcy mają wiele odcieni. Marki, które cenią sobie kontynuację, harmonię, stabilizację, mediację lub wspierają duże grupy chętnie komunikują się jako Władca – Dyplomata.

„Jeśli cywilizacja ma przetrwać, musimy kultywować nauczanie o relacjach międzyludzkich – zdolność wszystkich ludzi, wszelkiego rodzaju, do wspólnego życia w tym samym świecie pokoju.” Franklin D. Roosevelt
Gdy Twoją mocną stroną są: ustalanie i przestrzeganie praw, zasad i procedur, honor, bezkompromisowość, logika, rozróżnienie faktów od fikcji, pragmatyzm i planowanie strategiczne pewnie jesteś Władcą – Sędzią.

Inna odmiana Władcy to Patriarcha i nie chodzi tu o długą, siwą brodę prezesa. Patriarcha to organizacje, marki, które potrafią na rynku zachowywać się (jak powiedział Lao Tzu – twórca Taoizmu) tak, jak przywódca, który “jest najlepszy, gdy ludzie ledwo wiedzą, że istnieje, nie jest źle, gdy ludzie są mu posłuszni i go chwalą, gorzej, gdy nim gardzą. Ale o dobrym przywódcy, który niewiele mówi, gdy jego dzieła są gotowe, gdy jego cel się spełnił, powiedzą: “Zrobiliśmy to sami”. To marka, która potrafi przekształcić współczesny naród niewolników w samodzielnych obywateli, przeprowadzając ich suchą nogą przez Morze Czerwone. Zupełnie jak biblijny Mojżesz.

Jeśli Twoja marka specjalizuje się w jakiejś wąskiej dziedzinie, włada jakąś unikalną domeną to oznacza, że jesteś Suwerenem. Władca – Suweren emanuje niekłamaną królewskością, otaczając się aurą porządku i odpowiedniej organizacji. Ten archetyp powiązany jest z tradycją i poczuciem statusu, reprezentuje godność, dobrotliwość oraz spokój. Akceptuje obowiązki i odpowiedzialność, jaka wiąże się z władzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Istotą przekazu tego archetypu są słowa Mufasy z Króla Lwa: „Bądźcie szlachetni, bo jesteście z gwiazd, bądźcie pokorni, bo jesteście z ziemi.”

Talent marki
władcy

  • organizacja
  • porządkowanie chaosu
  • poczucie odpowiedzialności

Postacie

Lao Tzu

Legendarna postać, której przypisuje się powstanie taoizmu. Nauczał, że państwo idealne to takie, na którego czele stoi mędrzec, ponieważ on jedynie umie rządzić odrzucając skrajności i zachowując równowagę. Jednocześnie miał zachęcać władców do utrzymywania swojego ludu w „ignorancji” lub „prostolinijności” dla ich własnego dobra. By zostać uczniem Lao Tzu trzeba odbyć formalną sekwencją przygotowań, testów, treningu i osiągnięć udowadniając swą determinację. Teoretycy polityczni będący pod wpływem Lao Tzu opowiadali się za pokorą w przywództwie i powściągliwym podejściem do władzy państwowej, zarówno z powodów etycznych i pacyfistycznych, jak i ze względów taktycznych. Na poziomie politycznym oznacza to unikanie takich okoliczności, jak wojna, surowe prawa i wysokie podatki.

zdjęcie źródło: amazon.com

Abraham

Abraham- mąż, który miał wizję i wiarę. Uznawany za protoplastę trzech religii monoteistycznych. Powszechnie nazywany „ojcem Abrahamem”. W jego historii widzimy wizję – opuszcza wygodne życie w bogatym Ur Chaldejskim, by otrzymać lepsze i większe dziedzictwo. Zawsze dbający o swoją rodzinę np. ratując swojego bratanka Lota z niewoli, jednocześnie wykazujący niezwykłą wiarę, gdy zostaje poddany próbie właśnie ta cecha charakteru. Doskonały negocjator, człowiek bogaty i skromny jednocześnie. To, że nie był on zwykłym nomadą, pasterzem ale człowiekiem wpływowym i znanym niech świadczy fakt, że był gościem samego faraona. Potrafił także godzić ze sobą skłócone strony wykazując niezwykły talent dyplomatyczny. Jako wizjoner przed śmiercią zadbał o ciągłość swojej wizji rozdysponowując majątek wśród swojego potomstwa. Do dziś jest symbolem patriarchy.

zdjęcie: źródło

Aleksander Wielki

Aleksander Wielki nie przegrał ani jednej bitwy. W szczytowym momencie, jego królestwo miało 5 tysięcy kilometrów szerokości. Był geniuszem taktyki wojennej, doskonale także zarządzał żołnierzami, którzy chętnie poświęcali dla niego swoje życie walcząc o sławę i chwałę. Pokonał 10-krotnie większą armię władcy Persji Dariusza. Do swojej roli był przygotowywany przez ojca, który 16-letniemu Aleksandrowi powierzył zarządzanie Macedonią. Przejmując władze po zmarłym ojcu królowanie rozpoczął od pokazu siły pacyfikując zbuntowane Teby co skutecznie schłodziło niepodległościowe zamiary innych miast greckich.

zdjęcie: źródło

Juliusz Cezar

Juliusz Cezar zwyciężył 48 z 50 stoczonych bitew, co jest jednym z najwyższych wyników przypisywanych historycznym dowódcom. Na temat Cezara z całą pewnością można powiedzieć, że był ambitny. Mając trzydzieści jeden lat miał rzec: „Czyż nie wydaje się wam, że mam powód do płaczu, jeżeli Aleksander będąc w moim wieku panował już nad tylu ludami, a ja nie dokonałem jeszcze ani jednego sławnego czynu?” Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że przeszedł do historii jako doskonały polityk i strateg podziwiany za skuteczność działania. Jako dowódca Cezar miał tendencje do zmniejszania społecznego dystansu między sobą i żołnierzami, zwracając się do nich towarzysze.  – bez wątpienia robił tak, ponieważ w ten sposób był skutecznym. Starał się utrzymywać wysokie morale i stale podnosić wojsko na duchu. Po zwycięskich walkach nie żałował udziału w łupach. Zdecydowanie, rzymscy wojacy musieli uwielbiać takiego przywódcę!

zdjęcie: źródło

Margaret Thatcher

Margaret Thatcher została pierwszą kobietą – premierem w historii Wielkiej Brytanii. Była też najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku. Znana była z twardej polityki społeczno-gospodarczej  nazwanej “thatcheryzmem”. Z powodu stanowczości w podejmowaniu decyzji, między innymi dotyczących brytyjskich górników oraz zdecydowanej postawy wobec państw komunistycznych, Margaret Thatcher zyskała przydomek Żelaznej Damy.

zdjęcie: źródło

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln prezydent USA, który stał się wzorem idealnego władcy. Mimo, że nigdy nie ukończył żadnego formalnego wykształcenia osiągnął szczyty władzy w niezmiernie trudnym okresie historii USA. Lincoln przeprowadził naród przez największy kryzys moralny, konstytucyjny i polityczny związany z wojną secesyjną. Udało mu się zachować Unię, znieść niewolnictwo, wzmocnić rząd federalny i zmodernizować gospodarkę Stanów Zjednoczonych.  Lincoln zarządzał frakcjami politycznymi, wykorzystując ich wzajemną wrogość, ostrożnie rozdzielając patronat polityczny i odwołując się do woli narodu amerykańskiego. Jako dobry ojciec narodu po wojnie robił wszystko, by pojednać rozdarty wojną naród. Z pewnością to co czyni go jednym z najlepszych prezydentów USA była jego wewnętrzna spójność i mocne podstawy moralne.

zdjęcie: źródło

Józef Piłsudski

Józef Piłsudski to archetyp władcy, który odrodził Polskę. Urodzony 5 grudnia 1867 roku, stał się symbolem walki o niepodległość. Jego determinacja i odwaga przyczyniły się do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej, a jego autorytet sprawił, że został pierwszym naczelnikiem państwa. Jako wódz polityczny i wojskowy, dążył do zabezpieczenia granic i jedności narodu.

Józef Piłsudski, przez pryzmat archetypu władcy, jawi się jako wyjątkowa postać, która odzyskała niepodległość dla Polski i zapisała się na kartach historii jako mężny przywódca. Jego decyzyjność, siła wizji i zdolność przywództwa pomogły Polsce przetrwać trudne czasy wojny i chaosu. Jako wódz, dążył do odbudowy państwa, nadając mu stabilność i kierunek. Mimo kontrowersji i autorytarnego stylu rządzenia, jego postać symbolizuje władzę i niezłomność, pozostawiając trwały wpływ na historię Polski i polską tożsamość narodową.

zdjęcie: źródło

Angela Merkel

W tej chwili A. Merkel ma najdłuższy staż na stanowisku szefa rządu ze wszystkich europejskich przywódców. Z tego powodu uważana jest za najbardziej wpływową osobistość polityczną w Europie, a media nadały jej przydomek “cesarzowej Europy” a “Forbes” wielokrotnie uznał ją za “najpotężniejszą kobietę świata”.  Jej mocną stroną jest wykorzystywanie nadarzających się okazji. Podkreśla się, że swoją karierę polityczną zawdzięcza ciężkiej i wytrwałej pracy. W stosunku do swoich adwersarzy jest bezkompromisowa i potrafi mówić niewygodną dla nich prawdę.

zdjęcie: źródło

Muzyka

Hans Zimmer,
muzyka klasyczna

źródło: YouTube

Typowa piosenka
władcy

źródło: YouTube

Inspiracje

źródło: Facebook.com