Archetyp
Odkrywca

Charakterystyka odkrywcy

“Odkrywanie nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, ale na widzeniu nowymi oczami.”
Marcel Proust

“Znajdź swoją drogę”, “realizuj się”, “poczuj wolność” to najczęstsze przekazy marek o archetypie Odkrywcy. Kultura zachodnia bardzo mocno osadzona jest w archetypie odkrywcy – to my odkrywaliśmy świat, a nie świat nas. Marki, które odwołują się do tego nurtu to te, mówiące o potrzebie wolności, przygody i niezależności. Wolność, niezależność, indywidualizm to podstawowe wartości współczesnego świata zachodu. Archetyp Odkrywcy odpowiada na potrzebę indywidualizmu, jednocześnie nadając mu wyższy cel i sens. Ten archetyp stara się odpowiedzieć na pytania: “Po co tu jestem?”, “Jaki jest mój cel?”, badając i ucząc się od otaczającego go świata. Przygoda jest środkiem do oświecenia, a Odkrywca skupia się na odkrywaniu siebie i samowystarczalności.

Przykłady archetypu
odkrywcy

Słowa klucze związane z marką

 • znajdź
 • odkryj
 • stawać się
 • wolność
 • przygoda
 • pionier
 • podróżnik
 • poszukiwacz
 • tęsknota

Przykłady reklam

źródło: YouTube

Przykłady emoji

Style marki odkrywcy

Będąc krytycznym wobec establishmentu, marka o archetypie Odkrywcy pragnie dać wolność od ograniczeń – zarówno fizycznych jak i tkwiących w nas. Odkrywca zamiast podważać istniejące instytucję, zasady rynkowe (jako często robią marki o archetypie Bohatera lub Buntownika), po prostu wyrusza ze swoimi klientami w podróż. Jest to podróż nie tyle „pod prąd” co bardziej „obok” głównego nurtu pozwalając odnaleźć klientom swoją nową drogę życia.

Ostatecznie, marka o archetypie Odkrywcy jedynie czego pragnie i co obiecuje, to wolność i radość z odkrycia własnej drogi.

Talent marki
odkrywcy

 • ambicja
 • niezależność
 • autentyczność
 • zarozumienie siebie
 • pokazywanie nowej drogi
 • wewnętrzna uczciwość
 • autonomia

Postacie

Elon Musk

Elon Musk to południowoafrykański przedsiębiorca, innowator i filantrop, który od dzieciństwa interesował się nauką, technologią i fantastyką. Sam nauczył się programować i stworzył swoją pierwszą grę komputerową w wieku 12 lat. W wieku 17 lat wyemigrował do Kanady, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował fizykę i ekonomię. Elon Musk to archetypowy odkrywca, który nieustannie poszukuje nowych wyzwań, rozwiązań i możliwości. Jest niezależny, ambitny i wizjonerski. Jego mottem jest “Niechaj przyszłość będzie lepsza niż teraźniejszość”. Jego celem jest zmienić świat na lepsze poprzez technologię i spełnić swoje marzenia o podróżach kosmicznych.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Indiana Jones

Indiana Jones to fikcyjny archeolog i poszukiwacz przygód, który jest bohaterem serii filmów wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga. Jego prawdziwe imię to Henry Jones Jr., a pseudonim Indiana pochodzi od imienia jego psa. Jest profesorem historii na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych, ale często podróżuje po świecie w poszukiwaniu starożytnych artefaktów i tajemnic. Jego największymi rywalami są naziści, komuniści i inni łowcy skarbó Indiana Jones to archetypowy odkrywca, który kocha przygodę, ryzyko i zagadki. Jest odważny, inteligentny i charyzmatyczny. Jego mottem jest “Nie ma nic cenniejszego niż wiedza”. Jego celem jest odkrywanie historii, kultury i legend poprzez badanie śladów przeszłości.

źródło zdjęcia: https://nowiny24.pl/indiana-jones-znow-w-kinach/ar/6007489

Ariel

Ariel to tytułowa bohaterka filmu animowanego Mała Syrenka wytwórni Disneya, który jest adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena. Jest syreną, córką króla Trytona i najmłodszą z siedmiu sió Ona marzy o byciu człowiekiem i poznaniu świata na lądzie. Pewnego dnia ratuje życie księciu Erykowi i zakochuje się w nim. Aby być z nim razem, zawiera umowę z czarownicą Urszulą, która zabiera jej głos w zamian za nogi. Ariel to archetypowa odkrywczyni, która pragnie wolności i miłości. Jest piękna, ciekawa i nieposłuszna. Jej mottem jest “Chcę zobaczyć więcej niż tylko świat pod wodą”. Jej celem jest spełnienie swoich marzeń, pomimo przeciwności losu i zakazów ojca.

źródło zdjęcia: https://www.disney.com.au/princess

Luna Lovegood

Luna Lovegood to fikcyjna postać z serii książek Harry Potter autorstwa J.K. Rowling. Ona jest uczennicą Hogwartu z domu Ravenclaw, przyjaciółką Harry’ego Pottera i członkinią Gwardii Dumbledore’ Jest znana ze swojego nietypowego wyglądu, zachowania i poglądów. Ona wierzy w istnienie wielu fantastycznych stworzeń i zjawisk, które większość ludzi uważa za nieistniejące lub absurdalne. Luna Lovegood to archetypowa odkrywczyni, która żyje w swoim własnym świecie. Jest oryginalna, ekscentryczna i wierna. Jej mottem jest “Wszystko jest możliwe, jeśli masz wystarczająco dużo odwagi”. Jej celem jest bycie sobą, niezależnie od opinii innych i odkrywanie niezwykłych tajemnic magicznego świata.

źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/296745062918742851/

Thor

Thor to fikcyjny superbohater z komiksów Marvela oraz filmów Marvel Cinematic Universe. Jest synem Odyna i bogiem piorunów z mitologii nordyckiej. Pochodzi z Asgardu, krainy bogów, ale często odwiedza Ziemię, gdzie jest członkiem grupy Avengers. Thor to archetypowy odkrywca, który lubi walkę, podróże i zabawę. Jest silny, odważny i honorowy. Jego mottem jest “Niechaj żyje przygoda”. Jego celem jest obrona Asgardu, Ziemi i całego wszechświata przed złem i zagrożeniami.

źródło zdjęcia: https://ostatniatawerna.pl/najsilniejszy-z-bogow-nordyckich-czyli-thor-we-wlasnej-osobie/

Argonauci

Argonauci to grupa bohaterów z mitologii greckiej, którzy wyruszyli na wyprawę po złote runo pod wodzą Jazona. Złote runo było skórką złotego baranka, który był symbolem władzy i dobrobytu. Wyprawa Argonautów była pełna niebezpieczeństw i niespodzianek. Musieli pokonać wiele przeszkód, takich jak smok strzegący runa, klify Symplegady czy czarownica Medea. Argonauci to archetypowi odkrywcy, którzy dążą do sławy, bogactwa i chwały. Są dzielni, zręczni i lojalni. Ich mottem jest “Nie ma nic niemożliwego dla tych, którzy mają odwagę”. Ich celem jest zdobycie złotego runa i spełnienie swoich ambicji.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb to włoski żeglarz i odkrywca, który dotarł do Ameryki w 1492 roku. Jego podróże były sponsorowane przez hiszpańskich monarchów, Ferdynanda i Izabelę. Kolumb szukał drogi do Indii przez zachód, licząc na znalezienie nowych źródeł przypraw i bogactw. W trakcie swoich czterech wypraw odkrył wiele wysp na Karaibach oraz wybrzeża Ameryki Środkowej i Południowej. Kolumb to archetypowy odkrywca, który poszukiwał nowych lądów, ludów i przypraw. Był odważny, uparty i ambitny. Jego mottem było “Zawsze dalej”. Jego celem było odkrycie drogi do Indii przez zachód i rozszerzenie wpływów Hiszpanii.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Ferdynand Cortez

Ferdynand Cortez to hiszpański konkwistador i zdobywca, który podbił imperium Azteków w Meksyku w XVI wieku. Jego wyprawa była pełna walk, intryg i zdrad. Cortez pokonał armię aztecką dowodzoną przez Montezumę II dzięki przewadze technologicznej, sprzymierzeniu się z innymi plemionami i wykorzystaniu religijnego strachu Azteków przed białymi ludźmi. Cortez zajął stolicę Tenochtitlán, zrabował ogromne ilości złota i srebra i zniszczył świątynie i pałace. Cortez to archetypowy odkrywca, który pragnął bogactwa, sławy i władzy. Był bezwzględny, sprytny i odważny. Jego mottem było “Złoto to wszystko”. Jego celem było podporządkowanie sobie nowych terytoriów i ludów.

źródło zdjęcia: www.wikipedia.org

Muzyka

Perfect, Ryszard Rynkowski,
Stare Dobre Małżeństwo

źródło: YouTube

Typowa piosenka
odkrywcy

źródło: YouTube

Inspiracje

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest