Model budowania marki – SAUNA

FacebookTwitterLinkedInMessenger
Spis treści:
SAUNA model budowania marki

Marka obejmuje więcej niż tylko logo, nazwę lub produkt; przede wszystkim odzwierciedla wartości i tożsamość osoby lub organizacji. To, jak klienci postrzegają Twoją markę, ma duży wpływ na Twój sukces. Dlatego warto zadbać o każdy aspekt Twojej komunikacji i stworzyć pozytywny obraz marki. Markę buduje się przez konsekwentne działanie, wiarygodność i spójność przekazów. Dodatkowo, aby wyróżnić się wśród konkurencji i przyciągnąć uwagę klientów, musisz być kreatywny, nowatorski i mieć oryginalne podejście. Chodzi nie tylko o zbudowanie logo czy zaprojektowanie opakowania produktu, lecz także o sposób, w jaki prezentujesz swoją markę w reklamach, na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Ważne jest zatem, aby zwracać uwagę na szczegóły i ciągle doskonalić swój wizerunek, by zdobyć zaufanie klientów oraz odnieść sukces i przyciągnąć klientów.

Spotkaj się z Twoim klientem w SAUNIE

SAUNA podejście skupione na marce

SAUNA jest akronimem, gdzie każda litera oznacza inny aspekt budowania marki i jej odbioru przez klientów. Z punktu widzenia marki można akronim SAUNA rozwinąć jako:

 1. “S” – “siła” (strength), czyli mocne strony marki
 2. “A” – “atuty” (assets), czyli unikalne cechy, zasoby i wartości dla klienta
 3. “U” – “unikalność” (uniqueness), czyli to, co wyróżnia markę na rynku
 4. “N” – “narracja” (narrative), czyli opowieść o marce, którą chcesz przekazać swoim klientom
 5. “A” – “autentyczność” (authenticity), czyli bycie wiernym sobie i swoim wartościom

SAUNA podejście skupione na kliencie

Będąc po stronie kupującego, klienta, ten sam akronim SAUNA będzie oznaczał, jakie on ma odczucia i skojarzenia z marką. Są to:

 1. “S” – “sympatia” (sympathy), czyli dlaczego lubię tą markę
 2. “A” – “autentyczność” (authenticity), czyli czy marka rezonuje z moimi wartościami
 3. “U” – “unikalność” (uniqueness), czyli to, co wyróżnia markę na rynku
 4. “N” – “nowatorstwo” (novelty), co nowego, świeżego marka wnosi na rynek
 5. “A” – “afirmacja” (affirmation),czyli czy marka poprawia samopoczucie klienta

 

Model budowania marki SAUNA
SAUNA – Model budowania marki

Co łączy markę z klientem?

Zauważ, że to, co łączy te dwa podejścia to unikalność i autentyczność. Każda mocna marka jest unikalna i niekoniecznie chodzi tu o aspekty fizyczne produktu lub usługi. Czasem unikalność oznacza styl komunikacji marki. Nie każda marka niestety jest autentyczna. Szczególnie ostatnie wydarzenia na Ukrainie i związana z tym niechęć wielu globalnych marek do opuszczenia rynku rosyjskiego, mimo publicznych deklaracji o przestrzeganiu zasad, obnażyła ich obłudę.

Autentyczność marki

Autentyczność marki jest najrzadszym i najbardziej pożądanym atutem we współczesnym krajobrazie brandingu. Szczególnie po doświadczeniu pandemii i wojny na Ukrainie megatrend „dążenia do autentyczności”  znacznie przyspieszył. Autentyczność marki definiuje się jako sumę doświadczeń, uczuć, reakcji i doznań konsumentów stymulowanych przez bodźce związane z marką takie jak m. in. reklama i obsługa klienta. Coroczne badania Marketing Science Institute (MSI) można streścić w jednym zdaniu: „W miarę jak produkty stają się coraz bardziej utowarowione na dojrzałych rynkach, zróżnicowanie marki można osiągnąć poprzez doświadczenie klienta”. Wniosek ten jest dość oczywisty, gdy chwilę zastanowimy się nad rozczarowującym stylem dosłowności reklamy z jednej strony i mieszanką fantazji i nadkreatywności oderwanego od rzeczywistości klienta z drugiej strony. W dzisiejszych czasach autentyczność stała się podstawowym atutem marki. Wniosek ten jest szczególnie korzystny dla mniejszych marek i firm z kategorii MSP, bo one w przeciwieństwie do korporacji mogą dość łatwo i wiarygodnie potwierdzać swoją wiarygodność. Autentyczna marka jest postrzegana przez konsumentów jako posiadająca jasną filozofię działania. Jest ona także definiowana jako marka, która ma poczucie tego, jaka jest jej misja, dotrzymuje obietnicy i jest wierna sobie.

W tym cyklu artykułów przyjrzę się każdemu z tych elementów bliżej i zobaczmy, jakie korzyści przyniesie Ci ich zastosowanie w praktyce.

Przed omówieniem szczegółów chciałbym Cię prosić o zapisanie się na mój newsletter, w którym będę regularnie dzielił się cennymi wskazówkami i inspiracjami dotyczącymi budowania marki.

Odwołując się do skrótu SAUNA, zamierzam w następnych odcinakach tej serii przedstawić kilka elementów, które wypełniają ideę filozofii marki opartej na tym modelu. Marka to nie tylko symbol lub nazwa, lecz to cała opowieść, która powiązuje nas z naszymi odbiorcami i kształtuje z nimi relacje. Marka to przy tym sposób na wyróżnienie się na rynku.

Kroki budowania marki – zarys strategii

Siłą dobrej marki jest skupienie na klientach. Można ten cel  osiągnąć odpowiadając na kilka pytań:

 1. Jaka jest misja, czyli najważniejszy cel Twojej marki?
 2. 2. Skup się na wartościach marki. Mocna marka przekazuje wartości i przekonania, z którymi chce być kojarzona.
 3. Odkryj i określ archetyp swojej marki. Możesz zacząć od testu.
 4. Stwórz spójny wizerunek. Wszystko, co związane jest z Twoją marką, musi być przemyślane i stanowić harmonijną całość .
 5. Wybierz odpowiednią nazwę i logo. Muszą być one proste, łatwe do zapamiętania i kojarzące się z Twoją marką, ale co najważniejsze rezonujące z jej archetypem, misją i wartościami.
 6. Musisz dokładnie poznać swoich klientów, ich potrzeby, wartości, styl życia i preferencje zakupowe. Tylko wtedy będziesz mógł zbudować skuteczną strategię marketingową i dostosować ją do potrzeb swojej grupy docelowej. Buduj zaangażowanie klientów poprzez aktywność w mediach społecznościowych i oferowanie wartościowych treści dla Twojego targetu.
 7. W ramach powyższej pracy koniecznie trzeba określić Persony klientów, do których chcesz się zwracać. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj.

Persony, potrzeby

Aby wyróżnić się na rynku, musisz znać swoich klientów. Musisz poznać ich potrzeby, oczekiwania oraz sposób podejmowania decyzji dotyczących zakupów. Ważne jest zrozumienie ich problemów, motywacji i emocji, a także umiejętność komunikowania się z nimi oraz budowania zaufania w internecie i innych kanałach reklamowych. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zbudować silną i rozpoznawalną, oryginalną w swoim podejściu markę. To nie tylko tworzenie logo czy projekt opakowania produktu, ale także sposób, w jaki prezentujesz swoją markę w reklamach, na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Dlatego ważne jest, abyś zwracał uwagę na szczegóły i ciągle doskonalił swój wizerunek, aby zyskać zaufanie klientów i osiągnąć sukces.

W następnym artykule poczytasz o tym, co to znaczy silna marka i jak wzbudzać sympatię u swoich klientów, czyli o pierwszej literze akronimu SAUNA, czyli S.

 

Pamiętaj, aby podzielić się tym artykułem!

FacebookTwitterLinkedInMessenger
Umów się na konsultacje!

Niezależnie od tego czy jesteś mikro-firmą czy globalną korporacją warto skorzystać z doświadczenia osoby z zewnątrz. Możemy umówić się na rozmowę online – to nic nie kosztuje.

 

Skontaktuj się!
Komentarze