Wszyscy potrzebujemy lojalnych fanów.
Zawsze szukamy tego magicznego planu marketingowego, który połączy nas z naszymi odbiorcami i sprawi, że nasz produkt lub usługa będą niezbędne dla naszych klientów.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że powiązania to tylko relacje. Jeśli nie wiesz, kim jesteś, nikt nie będzie się Tobą interesował. Bardzo ważne jest, abyś rozumiał/a swoją markę i sposób nawiązywania relacji z klientami. Podstawowym elementem ustalenia strategii komunikowania marki jest odkrycie jej archetypu. Więcej o strategii marki poczytasz tutaj.
Oto 12 kluczowych archetypów, które może przyjąć twoja marka:
Magik spełnia marzenia
Magiczne marki nie zbudują Ci lepszej miotły, ani nie pomogą Ci wybrać dywanu do salonu. One urzeczywistniają Twoje najśmielsze marzenia. Odpowiadają na potrzeby współczesnego niecierpliwego klienta, który chce otrzymać wszystko teraz, natychmiast i ma to działać! Disney jest przykładem magicznej marki. Chociaż zasadniczo jest to firma medialna, oferuje ona transformacyjne doświadczenie. Marki o archetypie Magika obiecują zmianę i życie zgodne ze swoją wizją.
Mędrzec zawsze szuka prawdy
Dla Mędrca mądrość jest kluczem do sukcesu. Wszystko inne jest drugorzędne w stosunku do dążenia do wiedzy. Chociaż ta marka nie wzbudzi u przeciętnego klienta burzy emocji, to jednak zawsze budzi szacunek, demonstrując błyskotliwość i bezwzględną uczciwość.
Uniwersytet Harvarda to Mędrzec. Ta szkoła jest jedną z najbardziej znanych na świecie, ukończyło ją 8 prezydentów USA, 21 laureatów Nagrody Nobla i prawdopodobnie 😊 Mark Zuckerberg.
Niewinny po prostu chce być szczęśliwy
W świecie niewinnych wszystko jest piękne, szlachetne i szczęśliwe. Nie możesz winić niewinnych marek za to, że zbyt usilnie próbują Cię do siebie przekonać. One chcą Twojego dobra! Niewinna marka kusi czymś jeszcze: nostalgią do tych „starych dobrych czasów”.
Coca-Cola jest w swojej komunikacji synonimem niewinności. Kiedy podjeżdża świąteczna ciężarówka Coca-Coli, wiemy, że już są Święta Bożego Narodzenia i nadszedł czas miłości.
Buntownik dąży do rewolucji
Buntownik nie ma strachu. Ta część Ciebie, która kochała zapachy kaszki manny w przedszkolu, odwołuje się do niewinności, podczas gdy archetyp Buntownika odnosi się do tej części Ciebie, która wolała iść na wagary, niż na klasówkę z matmy.
Budowanie kultu, takiego jak zbudowała marka Apple, jest ostatecznym celem marki Buntownika. Być może pamiętasz te stare reklamy iPoda, w których monochromatyczne postaci tańczyły całe życie? Ta reklama nie każe Ci stać w tłumie, czy biernie uczestniczyć w koncercie. Mówi Ci, żebyś był sobą, tańczył, kiedy tylko chcesz, i robił to z Apple. Dzisiaj niestety Apple zmieniło archetyp na Kreatora.
Poniżej Case Study marki SpecTab, którą dawno, dawno temu prowadziłem w tym archetypie.
Wielbiciel Cię uwielbia
Pasja, przyjemność i zmysłowość są kluczami do serca Wielbiciela. Marka o archetypie Wielbiciela chce, abyś kojarzył ją z intymnymi chwilami w swoim życiu. Co kupujesz, żeby świętować? Jak rozpieszczasz swoją drugą połówkę? Są duże szanse, że chcąc kupić coś wyjątkowego, swoje kroki kierujesz właśnie do marki Wielbiciela.
Pomyśl o reklamach Kinder Bueno. Czy kiedykolwiek skłaniają Cię do myślenia o swoim zdrowiu, wadze lub przyszłości? Nie. Kinder Bueno Cię uwodzi i rozpieszcza. Pokazuje jak rozpływasz się w przyjemności w jego cudownej i niepowtarzalnej kremowości.
Odkrywca namawia Cię do nieznanego
Wolność jest najwyższym priorytetem dla Odkrywcy. Istnieją firmy, które próbują pomóc Ci zbudować dom, Odkrywca jest po to, aby Cię z niego wyciągnąć.
Subaru jest klasycznym odpowiednikiem tego archetypu. Firma nie sprzedaje samochodów ze względu na luksus czy wygodę. Zamiast tego stawia na wolność. Zamieć? Nie ma problemu. Subaru pozwala Ci decydować, dokąd jedziesz i w czasie tej niezwykłej podróży, bez względu na okoliczności, jesteś wolny.
Władca chce władzy absolutnej
Luksus i ekskluzywność – oto co obieca Ci Władca. Dla tego archetypu kluczowe znaczenie ma postrzeganie produktów jako wysokiej jakości i drogich. Dlatego kategorie produktów, które komunikują się w tym archetypie to m. in. biżuteria i wysokiej klasy pojazdy.
Czy kupujesz samochód marki Mercedes-Benz ze względu na jego ocenę w testach zderzeniowych? A może nosisz Rolexa, bo lepiej pokazuje godzinę? Nie. To wartość i wizerunek jest tym, co sprzedaje marka Władcy.
Opiekun Cię pielęgnuje
Opiekun jest życzliwy i po prostu chce być przy Tobie. Marki o archetypie Opiekunów budują zaufanie. Rzadko zdarza się, aby marka Opiekuna prowadziła reklamę, która ma szansę wyprzedzić konkurencję. Są przeciwieństwem konfrontacji.
Slogan firmy Johnson & Johnson brzmi „Johnson & Johnson: firma rodzinna”. To chleb powszedni dla archetypu Opiekuna.
Bohater chce się wykazać
Bohater czyni świat lepszym, będąc sam najlepszym w swojej kategorii. Marka Bohatera nie będzie Cię przesadnie rozpieszczać. W końcu jest ona po to, by rzucać Ci wyzwania. Jeśli chcesz stanąć na wysokości zadania, będziesz potrzebować pomocy Bohatera.
Nike jest najlepszym przykładem archetypu Bohatera. Pomyśl o reklamach , które widziałeś. Aktorzy, sportowcy którzy w nich grają, osiągnęli wyniki dzięki ciężkiej pracy i wyrzeczeniom. Czy któryś z nich przypomina Twoją codzienność? Oczywiście, że nie. Nie powinien. Reklama Bohatera ma na celu ruszyć Cię z kanapy i zmotywować do działania.
Błazen żyje chwilą
Humor, głupota i nonsens są w zestawie narzędzi Błazna. Celem marki o archetypie Błazna jest wywołanie uśmiechu na twarzy.
The Old Spice Man to ulubiona kampania reklamowa wszech czasów i doskonały przykład archetypu Błazna. Niektórzy konsumenci płci męskiej dobrze reagują na ten hipermęski branding, podczas gdy inni nie będą go lubić. Old Space będzie żartował z każdego.
Kiedyś wykorzystywałem archetyp Błazna w reklamach Tesco.
Kolega chce należeć do grupy
Ten archetyp koncentruje się na dostarczaniu czegoś tak dalekiego od pretensjonalności, że może spodobać się każdemu. Jest to najtrudniejszy archetyp do komunikowania, ponieważ musisz mieć produkt lub usługę, które faktycznie przemawiają do różnych grup demograficznych.
IKEA jest znana wszystkim. Możesz w niej za rozsądne pieniądze umeblować całe mieszkanie. To sprawia, że IKEA jest świetną marką dla każdego. “Nie uwierzysz jak pasuje!” Fakt, pasuje wielu osobom.
Kreator pragnie doskonałości
Kreator nie martwi się o koszty produkcji, ani tworzenie rzeczy na dużą skalę. Podczas gdy Magik kładzie nacisk na wizję i wyobraźnię, Kreatorzy są inni – starają się stworzyć produkt, bez którego nie można żyć.
LEGO jest doskonałym przykładem archetypu Kreatora. W jednej z reklam LEGO odtworzyło w oszałamiających szczegółach najsłynniejsze zabytki świata. Nie stworzyło jakiejś nowej technologii. LEGO zastosowało najprostszą możliwą technologię: budowanie z klocków, jednak poprzez wprowadzenie szeregu innowacyjnych rozwiązań, zapewnienie jakości i funkcjonalności produktu, z prostej dziecięcej zabawy uczyniło niezwykle emocjonujący proces tworzenia konstrukcji, którym interesują się osoby we wszystkich grupach wiekowych na całym świecie.
Jakim archetypem jest zatem Twoja marka?
Na podstawie wieloletniego doświadczenia mogę powiedzieć, że gdy spytasz pracowników dowolnej firmy, jakim archetypem jest marka pracodawcy, otrzymasz bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Nawet, jeśli większość odpowiedzi będzie spójna, prawdopodobnie każdy będzie miał inne wyobrażenie, co to oznacza.
Dochodzenie do tego, co czyni Twoją markę wyjątkową i jak Twoi klienci najlepiej łączą się z Twoimi produktami, nie jest łatwe, ale jest to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zrozumieć, jakiego archetypu powinieneś używać. Na początek wypełnij test na archetyp marki przygotowany przez psychologów specjalizujących się w psychologii analitycznej. Po jego zakończeniu zostaniesz przekierowany na tajną podstronę, szczegółowo opisującą wynik testu. Gwarantuję Ci, że będziesz zdziwiony aktualnością opisu 😉
Jeśli wypełniając test wyrazisz zgodę na przesyłanie na Twoje konto e-mail Newslettera, będziesz mógł się ze mną umówić na bezpłatną 30-minutową konsultację wyniku.