Co to jest Elevator Pitch? Gotowy model

FacebookTwitterLinkedInMessenger
Spis treści:
Elevator Pitch

Wiadomo, że pierwsze wrażenie może mieć spore znaczenie. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, osobą poszukującą pracy czy specjalistą w swojej dziedzinie, zwięzła i jasna w przekazie wypowiedź jest kluczową umiejętnością. Poznaj Elevator Pitch, czyli „przemowę w windzie”. To Twoja droga do zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia. To narzędzie do komunikacji ma na celu wzbudzenie zainteresowania, nawiązanie rozmowy i otwarcie drzwi do potencjalnych nowych możliwości.

Dowiedzmy się zatem, czym jest Elevator Pitch, jakie jest jej znaczenie i jak stworzyć taką przemowę, która pozostawi trwały ślad.

Co to jest Elevator Pitch?

Elevator Pitch. To krótkie i przekonujące podsumowanie tego, co robisz, co oferujesz lub co reprezentujesz. Nazwa pochodzi od tego, że taka prezentacja powinna trwać tyle, ile jazda windą – czyli zwykle nie więcej niż minutę. Wiesz, jak to jest – czasami masz tylko kilka sekund, żeby zainteresować swoim przekazem i zaprosić do dalszej rozmowy. Podstawowym celem tej definicji nie jest więc przypieczętowanie transakcji ani natychmiastowa sprzedaż, ale raczej zainicjowanie rozmowy i wzbudzenie zainteresowania słuchacza. Innymi słowy, Elevator Pitch to Twoja werbalna wizytówka, która ma na celu zaprezentować Cię jako osobę kompetentną, profesjonalną i godną zaufania.

Do czego służy Elevator Pitch?

Dlaczego warto mieć przygotowany Elevator Pitch?

  • Mamy ograniczony czas skupienia uwagi. W świecie nasyconym informacjami, krótkimi formatami przekazu jak np. TikToki czy reelsy na Instagramie, ale też ciągłym zabieganiem o atencję, ludzie mają coraz krótszy czas skupienia uwagi. Dlatego ważne jest, aby przekaz był zwięzły i angażujący.
  • Elevator Pitch jest nieocenione w sytuacjach networkingowych, gdzie możesz spotkać potencjalnych klientów, pracodawców lub współpracownikó Skuteczna oferta może otworzyć Cię na nowe możliwości.
  • Do tego taka szybka prezentacja zmusza Cię do przekształcenia istoty tego, co robisz, w jasny i zwięzły format. Ćwiczenie krótkich wypowiedzi może pomóc Ci nawet lepiej zrozumieć swoją tożsamość biznesową lub zawodową.
  • To buduje zaufanie. Dobrze przygotowana prezentacja może zwiększyć Twoją pewność siebie podczas przedstawiania siebie lub swojej firmy nowym kontaktom. Świadomość, że masz treściwą i przekonującą wiadomość, może złagodzić Twój niepokój, ale też dasz odczuć swojemu odbiorcy, że wiesz, o czym mówisz.

Może myślisz, że Elevator Pitch to coś tylko dla ludzi biznesu, przedsiębiorców. Nic bardziej mylnego! Taka prezentacja może się przydać każdemu, kto chce się wyróżnić i pokazać swoją wartość.

Jak napisać skuteczny Elevator Pitch?

Teraz pewnie zastanawiasz się, jak stworzyć skuteczny Elevator Pitch? Nie martw się, nie jest to takie trudne! Krok po kroku zobacz, jak opracować przekonującą i zapadającą w pamięć prezentację:

Zanim przystąpisz do swojej Elevator Pitch, ważne jest, aby krótko przedstawić się osobie, z którą rozmawiasz. Przykładowo: „Jestem przedstawicielem handlowym w firmie [nazwa firmy].“

To pozwoli nam zacząć rozmowę w odpowiednich ramach. Jednak pamiętaj, że nie warto się zbytnio rozpisywać o sobie. Badaczka Diana Tamir wykazała, że mówiąc o sobie, aktywujemy obszary związane z wartością i motywacją w naszym mózgu, co sprawia, że nasze ciała odczuwają przyjemność. Dlatego tak często w sytuacjach stresowych skupiamy się na opowiadaniu o sobie.

Tamir zauważa, że to zachowanie jest takie powszechne, ponieważ daje nam subiektywną wartość. Jednak problem z nadmiernym opowiadaniem o sobie w krótkiej prezentacji polega na tym, że wciąż nie zdobyliśmy uwagi i zainteresowania potencjalnego klienta. To, kim jesteśmy, ile lat pracujemy w firmie czy jakie mieliśmy wcześniejsze doświadczenia, nie jest w tym momencie istotne. Dlatego ogranicz informacje o sobie do minimum, zwróć uwagę odbiorcy, a później będziesz miał okazję do podzielenia się szczegółami.

  1. Zanim zaczniesz pisać Elevator Pitch musisz rozumieć jedną, podstawową rzecz dla jasnego przekazu. Odpowiedz sobie na pytanie: “Jaka jest misja dla Twojej marki”. Bez wchodzenia w szczegóły. Formułuj myśli tak, aby nawet gdyby przerwano Ci po zaledwie dwóch zdaniach, potencjalny klient nadal wiedziałby dokładnie, kim jesteś i czym zajmuje się Twoja firma. W jaki sposób możesz nawiązać kontakt z odbiorcą tak, aby zrozumiał Twoje cele i priorytety zawodowe? Konkretne elementy do omówienia mogą obejmować:

– Zdolności: Jakie umiejętności wniesiesz do pracy?

– Wartości/pasje: Na czym tak naprawdę Ci zależy w związku z celami zawodowymi? Co napędza Twoje zainteresowania?

 

2. Wyjaśnij ofertę wartości firmy. Co Twoja firma robi wyjątkowo dobrze, co odróżnia jej produkt lub usługę od reszty?

 

3. Zakończ pytaniem lub wezwaniem do działania. Nie pozwól, żeby Twoja prezentacja zakończyła się jakimś martwym punktem. Zadaj swojemu odbiorcy pytanie, które zachęci go do dalszej rozmowy lub zaproponuj mu następny krok, np. wymianę wizytówek, umówienie spotkania czy wysłanie maila. Pokaż, że jesteś zainteresowany kontynuacją kontaktu i daj mu powód, żeby się odezwał.

Poznaj 9 punktów idealnego Elevator Pitch

Anthony Eden, brytyjski polityk i dyplomata, zwykł mawiać, że dobre przemówienie musi posiadać interesujący początek i ciekawe zakończenie, ale przede wszystkim owe zakończenie powinno być, jak najbliżej początku. Mówiąc prościej – ma to być krótka i zwięzła wypowiedź. To nadrzędna zasada tworzenia Elevator Pitch. 9C to zasada, którą stworzył Amerykanin Chris O’Leary – w dziewięciu punktach tłumaczy, jakie cechy powinna mieć dobra „przemowa w windzie”.

Zwięzłość (ang. concise) – nie rozgaduj się, przedstaw tylko najważniejsze informacje o swoim projekcie, produkcie czy usłudze. Staraj się zmieścić w kilkunastu zdaniach, które będą nieskomplikowane i konkretne.

Jasność (ang. clear) – używaj prostego i przystępnego dla wszystkich języka, unikaj niezrozumiałych terminów lub wyjaśniaj je, jeśli są niezbędne. Sprawdź, czy Twoja prezentacja jest zrozumiała dla osób z różnych grup wiekowych i zawodowych.

Istotność (ang. compelling) – skup się na tym, co jest kluczowe dla twojego odbiorcy. Pokaż mu, jakie korzyści może czerpać z Twojego projektu lub produktu, jak rozwiązuje jego problemy lub potrzeby.

Wiarygodność (ang. credible) – udowodnij, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, że masz doświadczenie i kompetencje. Podaj źródła swoich danych i argumentów, pokaż sukcesy lub referencje.

Treściwość (ang. conceptual) – nie ograniczaj się do opisania swojego projektu lub produktu, ale przedstaw też jego kontekst i cel. Wyjaśnij, dlaczego jest on ważny i innowacyjny, jak wpisuje się w aktualne trendy lub potrzeby rynku.

Konkretność (ang. concrete) – nie bój się podać liczb, faktów i przykładów, które będą świadczyć o wartości Twojego projektu lub produktu. Nie mów ogólnikowo, ale daj konkretne dowody i rezultaty.

Stosowność (ang. customized) – dostosuj swoją prezentację do odbiorcy, którego masz przed sobą. Znajdź wspólny język i ton, zwróć uwagę na jego oczekiwania i preferencje. Nie rób uniwersalnej prezentacji dla wszystkich, ale spersonalizuj ją dla każdego adresata.

Spójność (ang. consistent) – jeśli tworzysz różne wersje swojej prezentacji dla różnych odbiorców, pamiętaj, żeby były one spójne. Nie zmieniaj kluczowych informacji ani nie zmyślaj niczego na poczekaniu.

Dialogowość (ang. conversational) – nie traktuj swojej prezentacji jako monologu, ale jako zaproszenie do rozmowy. Zachęcaj do zadawania pytań, komentowania i dyskutowania. Buduj relację i zaangażowanie z odbiorcą do podjęcia dialogu.

Pamiętaj o zasadzie 9C przy tworzeniu własnego Elevator Pitch.

Przykład krótkiego Elevator Pitch

Podsumowując, zaczynasz od przedstawienia się i swojej firmy. Następnie opowiadasz o problemie, który rozwiązujesz i jak to robisz. Potem pokazujesz swoją wartość dodaną i czym się wyróżniasz na tle konkurencji. Na koniec podajesz swoje cele i zapraszasz do współpracy. Pamiętaj, aby być swobodnym i pewnym siebie. Nie zapomnij też o uśmiechu i kontakcie wzrokowym. Przypomnę, że Twój Elevator Pitch powinien trwać nie dłużej niż 30-60 sekund i być dostosowany do odbiorcy.

Tutaj przykład takiej krótkiej prezentacji:

Cześć, jestem menedżerem ds. obsługi klienta w Vacation Locator. Pomagam podróżującym zorganizować idealne wakacje w oparciu o ich zainteresowania, budżet i preferencje dotyczące lokalizacji. Dzięki ekspertom z branży turystycznej przypisanym do każdego konta, znajduję najlepsze oferty i najbardziej wyjątkowe doświadczenia dla każdego klienta, dzięki czemu mogą oni cieszyć się wakacjami, zamiast stresować się ich planowaniem. Średnio jestem w stanie zaoszczędzić podróżnym do 30% na wydatkach takich jak hotele i bilety lotnicze.

A teraz na swoim przykładzie pokażę Ci, jak mogłaby wyglądać taka krótka prezentacja:

Nazywam się Piotr Mrzygłód, jestem tu z jednego powodu. Działanie na rynku, na którym od lat jest już masa podobnych małych przedsiębiorstw, może okazać się bardzo trudne. Trzeba walczyć o każdy skrawek rynku. Dlaczego nie jest im łatwo?

Ponieważ firmy nie mają zbudowanej marki, która by była tą wyróżniającą się i przede wszystkim spójną.

Dzięki warsztatom 9 kroków budowania marki za pomocą archetypów Junga pomogłem zbudować już wiele większych i mniejszych marek.

Jeszcze jeden fakt – po tych warsztatach będziesz generować zasięgi organiczne w mediach społecznościowych, rzędu kilku tysięcy odsłon a klienci sami będą do Ciebie napływać!

Czy chcesz znowu odłożyć wizerunek swojej marki na potem?  Zapraszam Cię w każdej chwili do współpracy!

Ćwiczenie z pisania Elevator Pitch

To teraz spróbuj sam stworzyć swoją własną prezentację – Elevator Pitch!

 

Wypełnij przykładową tabelę:

WPROWADZENIE

Krótko powiedz odbiorcy, kim jesteś i jakie obecnie zajmujesz stanowisko.

DOŚWIADCZENIE

Podaj jedno zdanie na temat swojego odpowiedniego doświadczenia.

CELE

Przyciągnij uwagę odbiorcy za pomocą deklaracji celu, która jasno komunikuje, o co prosisz.

ROZWIĄZANIE

Przedstaw swój pomysł na osiągnięcie wyznaczonego celu.

PLAN

Teraz, gdy określiłeś już swoje cele i rozwiązania, sprecyzuj swój plan, wezwij do działania.

 

Pamiętaj, aby podzielić się tym artykułem!

FacebookTwitterLinkedInMessenger
Umów się na konsultacje!

Niezależnie od tego czy jesteś mikro-firmą czy globalną korporacją warto skorzystać z doświadczenia osoby z zewnątrz. Możemy umówić się na rozmowę online – to nic nie kosztuje.

 

Skontaktuj się!
Komentarze